Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że w mniej niż sześć minut możesz uratować komuś życie? Jeśli nie – to idealna pora by poznać misję Fundacji DKMS.

Fundacja DKMS działa nieprzerwanie od 1991 roku, choć polski oddział został utworzony w 2008 roku. Misją Fundacji jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi lub szpiku kostnego.

Warto zauważyć, że tylko jeden na czterech Pacjentów znajduje pomoc w rodzinie, pozostałe 75% szuka niespokrewnionego Dawcy z Bazy. Rejestracja przebiega niezwykle sprawnie. Na samym początku zadawane są pytania, a także przeprowadzany jest wstępny wywiad medyczny.

Potencjalnym Dawcą Szpiku może zostać osoba, która ukończyła 18 lat, ale nie jest starsza niż 55 lat, na stale mieszka na terytorium RP i nie jest jeszcze zarejestrowana w Bazie. Jeżeli nie istnieją żadne przeciwwskazania medyczne oznacza to, że dalsza część rejestracji jest możliwa. Należy wypełnić tylko formularz i pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka.

Misja Fundacji dotarła także na nasz Uniwersytet. W dniach od 6 do 10 grudnia studenci naszej Uczelni szerzyli ideę dawstwa, a także rejestrowali Potencjalnych Dawców Szpiku. Wszystko to dzięki XIII Edycji Projektu Helpers’ Generation.

Finalnie, w ciągu pięciu dni akcji aż na 7 wydziałach, udało się zarejestrować aż 253 Potencjalnych Dawców Szpiku.

Na temat przebiegu Dni Dawców Szpiku na Uniwersytecie Opolskim wypowiedziała się Katarzyna Klimczyk, Studencka Liderka Projektu Helpers’ Generation.

Klaudia.Olszewska
Fot.: Fundacja DKMS