Chcesz jednego wieczoru odbyć muzyczną podróż w lasy północnej Europy oraz w puszczę amazońską? Jeżeli tak, to już pod koniec bieżącego miesiąca nadarzy się okazja.

Gdy miłośnik muzyki klasycznej usłyszy słowo „Estonia”, pierwszym skojarzeniem będzie zapewne Arvo Pärt. Słusznie, ale warto zwrócić uwagę również na innych artystów z tego położonego na bałtycko-nordyckim kulturowym pograniczu kraju. Jednym z nich jest Kristjan Järvi, którego koncert odbędzie się w Filharmonii Opolskiej 28 stycznia.

Zainteresowania dyrygenta i kompozytora, który w tym roku obchodził będzie pięćdziesiąte urodziny są szerokie: obejmują obszary od okresu klasycyzmu i romantyzmu, przez wiek XX aż po muzykę współczesną i filmową. Więcej na jego temat może powiedzieć pani Katarzyna Karwaczyńska z Filharmonii Opolskiej.

Podczas występu w Filharmonii Opolskiej wykonane zostaną wybrane utwory z albumu Nordic Escapes. Dla kompozytora, który większość życia spędził za granicą jest on symboliczną wędrówką w przyrodę ojczystego kraju.

Poza dziełami Järvego orkiestra pod jego batutą odegra również suitę Aguas de Amazonia autorstwa Philipa Glassa, amerykańskiego kompozytora równie wszechstronnego, choć kojarzonego głównie z muzyką filmową.

Pierwsze skrzypce dzierżyć będzie Lidia Baich, Austriaczka mająca na koncie znaczące nagrody oraz historię występów na całym świecie.
Koncert odbędzie się w piątek 28 stycznia o godzinie 19. Więcej informacji, w tym ceny biletów, na stronie Filharmonii Opolskiej. LINK. 

Mateusz Kopczyński

Fot.: facebook.com/kristjanjarvi