Być sztuką czy żyć sztuką? Oto jest pytanie, na które znajdziecie odpowiedź w Galerii Sztuki współczesnej w Opolu, która  prezentuje jej odwiedzającym najnowszą, znakomitą wystawę.

Wystawa W pełnym świetle, którą tworzą reprezentanci grupy Ościenia, do której należą Tomasz Chmielewski, Jerzy Dmitruk, Marian Molenda, Zbigniew Natkaniec, Krzysztof Rozpondek, Edward Syty oraz gościnnie Magdalena Wodarczyk, stworzyli aktualną wystawę trwająca w galerii. W jej ramach prezentowane są dzieła autorów, na które składają się: prace malarskie, rzeźbiarskie, graficzne, ceramiczne, instalacyjne oraz szklane.

Grupa Ościenia to grupa artystów, założona w 1992 roku, tworząca różnorodną sztukę plastyczną. Nazwa grupy pochodzi od słów wrażliwość, osobowość, szczerość, dojrzałość, świadomość. Te elementy – jak zaznaczają autorzy – charakteryzują ich dzieła. Jak sami twórcy mówią, spotkali się przypadkowo, a ich wspólna  działalność wynikała z różnych upodobań artystycznych, które postanowili połączyć. Pierwszą wystawę zorganizowali w 1992 roku w Filharmonii Opolskiej. Później prezentowali swoje prace na przykład we Wrocławiu, Gliwicach i Brzegu, łącząc swoje wernisaże z wydarzeniami muzycznymi. Od kilku lat zapraszają do współpracy również innych artystów. Przypadku wystawy W pełnym świetle wybór padł na Magdalenę Wodarczyk, która specjalizuje się w malowaniu na szkle.

Do najważniejszych zasług członków  grupy Ościenia należą chociażby; prezentowane w całej Polsce wystawy Siewca urodzaju, i Pejzaż urodzaju, (autorstwa Pana Jerzego Dmitruka) czy pomnik Angieszki Osieckiej w Opolu  (autorstwa Pana Mariana Molendy).

Opole jest dla nich wyjątkowym miejscem, ponieważ większość artystów grupy OŚCIENIA pochodzi właśnie z naszego miasta. Tu także zaczynali swoją działalność i przedstawiali pierwszy raz swoje prace.

Postanowiłem spytać naszych studentów o to, czy słyszeli o tej wystawie i mieli już okazję na niej być.

Wystawa trwa od 10.12.2021 do 23.01.2022. Więcej informacji można przeczytać na stronie Galerii. LINK.

Mateusz Gruchot

Fot.: Pixabay, autor: Couleur