Morsowanie posiada największą liczbę zwolenników w krajach skandynawskich, dzięki warunkom klimatycznym, które tam panują. Jednak z roku na rok taka forma aktywności fizycznej w naszym kraju, staje się coraz bardziej popularna.

Osobom, które chciałyby wziąć udział w morsowaniu zaleca się na samym początku wizytę u lekarza internisty. Mimo, że taka forma aktywności fizycznej ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, są pewne przeciwskazania takie jak np.: nadczynność tarczycy, choroby neurologiczne, nadciśnienie tętnicze, padaczka czy choroby serca.

Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie min. zadbanie o odpowiednie części garderoby, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas przebywania w wodzie, a także bezpośrednio po wyjściu na powierzchnię. Jednymi z najważniejszych rzeczy, które musimy mieć ze sobą to suche, ciepłe ubrania, czapkę, rękawiczki, ręcznik, kąpielówki, buty do wody, a także termos z ciepłym napojem, np.: herbatą. Przed samym wejściem do wody obowiązkowa jest rozgrzewka, dzięki, której rozgrzejemy wszystkie nasze mięśnie. Ważnym aspektem rozgrzewki, jest to aby nie doprowadzić do sytuacji, w której naszej ciało będzie spocone.

Po rozebraniu się z ubrań, obowiązkowo powinniśmy mieć czapkę, rękawiczki, a także buty do wody, ponieważ w zimnej wodzie szybko tracimy czucie w stopach, a na dnie zbiornika, w którym będziemy morsować mogą znajdować się np.: gwoździe czy kawałki szkła. Do wody należy wchodzić powoli, lecz stanowczo. Jeżeli nasz organizm będzie wysyłał nam niepokojące sygnały, tj.: kołatanie serca, zawroty głowy lub po prostu zrobi się nam słabo, powinniśmy zrezygnować z dalszego zanurzania.

W momencie, w którym uda nam się zanurzyć na wysokość klatki piersiowej, nie powinno się moczyć głowy i dłoni. Dobrym sposobem na nie zmoczenie dłoni jest założenie ich na głowę. Na początku naszej przygody z morsowaniem zaleca się stać nieruchomo lub powoli poruszać nogami. Natomiast bardziej doświadczone osoby moczą głowę czy nawet nurkują.

Dla osób początkujących czas, w którym znajdują się w wodzie jest, znacznie krótszy od doświadczonych morsów. Na początku naszej przygody z morsowaniem powinno się wejść do wody no około 1-3minut, wraz ze wzrastającym doświadczeniem nasz czas możemy wydłużać nawet do 10 minut lub dłużej. Po wyjściu z wody powinniśmy jak najszybciej przebrać się we wcześniej naszykowane ciepłe, suche rzeczy, aby nie dopuścić do nadmiernego wychłodzenia naszego organizmu. Dobrze jest również napić się ciepłego napoju, następnie udać się jak najszybciej do domu i wziąć ciepłą kąpiel.

Na temat tego czy morsowanie to dobra inicjatywa i dlaczego, warto spróbować takiej aktywności fizycznej, jeżeli nie mamy żadnych przeciwskazań wypowiedzieli się studenci UO.

Monika Polanowska
Fot: Pixabay