Coraz więcej osób interesuje się urbexem, jednak co się z tym wiąże? Zwiedzanie opuszczonych budynków, które zwykle są uznawane za niewarte jednego spojrzenia. Wojciech Brzeszczak wyciągnął ich ukryte piękno, które można zobaczyć na najnowszej wystawie Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.

21 stycznia 2022 r. odbędzie się wernisaż wystawy Wojciecha Brzeszczaka. Już od godziny 18.00, w Aneksie Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można obejrzeć Obiekty. Fotografie będzie można oglądać do 20.02.2021 r.

Co będzie ich tematem? Autora natchnął Zakład Przemysłu Bawełnianego Frotex znajdujący się w Prudniku. Historia fabryki sięga już 1845 roku. Prosperowała wtedy jako największy zakład lnu na świecie. Wojciech Brzeszczak odwiedził ją pierwszy raz realizując program gospodarczy dla telewizji. Przerażający widok, który prezentowała sobą fabryka, był początkiem prac nad fotografowaniem umierających obiektów. Trwały one kilka miesięcy. Jak mówi autor:

Przygotowując zdjęcia zauważyłem, że kiedy zwiększałem nasycenie i kontrast zwykłe dokumentalne fotografie zmieniają się w plastyczne obrazy objawiając piękną brzydotę. Zaczęły pojawiać się kolory, których wcześniej nie widziałem. 

Sam twórca natomiast, ma rozbudowane doświadczenia. Jest aktywny w Opolu od 1977 r. Kiedyś związany był z Politechniką Opolską. Był operatorem kilku stacji telewizyjnych oraz wykładowcą fotografii w Państwowym Pomaturalnym Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Opolu.  Zapytaliśmy studentów Uniwersytetu Opolskiego, jaka forma fotografii przypada im do gustu najbardziej i dlaczego.

Wstęp na wystawę jest darmowy, a więcej informacji można zdobyć na stronie wydarzenia na Facebooku. LINK. 

Kamila Serwata

Fot.: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu