Holokaust zebrał krwawe żniwo i choć wielu kojarzy go wyłącznie z Oświęcimiem, niestety, istniało kilkanaście podobnych, równie brutalnych miejsc. Miliony straconych żyć w niehumanitarny, zwyrodniały sposób łamią nam serca. Pokoleniu, które tworzymy, pozostało nie zapomnieć o tych wszystkich wydarzeniach i bezustannie uświadamiać innych, jak wielkim okrucieństwem są podobne doświadczenia, a ponadto zgodnie z oświadczeniem Papieża Polaka kierować się zasadą: “Nigdy więcej wojny”.

Samuel Willenberg, doświadczając na własnej skórze brutalnej wojennej rzeczywistości, swoje wspomnienia i emocje przedstawił w formie rzeźb, które stanowią część ekspozycji – Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga. W ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych będzie można uczestniczyć w otwarciu wystawy czasowej pt. Piekło Zagłady, Siła Życia.

Wykonane z brązu rzeźby artysty dokumentujące zagładę Żydów w Treblince są fragmentem ekspozycji. Możliwość obejrzenia trzech z nich zostanie zrealizowana w opolskiej siedzibie Muzeum. W dodatku pokazowi rzeźb towarzyszyć będzie projekcja filmu dokumentalnego Ostatni świadek z Treblinki.

Na wernisaż z udziałem gościa honorowego – wdowy po artyście, Ady Krystyny Willenberg – zapraszają prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki i dyrektor Muzeum dr Violetta Rezler-Wasielewska.

Ze względu na aktualny stan epidemiologiczny i reżim sanitarny, by szersze grono zainteresowanych wydarzeniem mogło wziąć w nim udział, na profilu facebook’owym odbędzie się transmisja na żywo.

Do wzięcia udziału w ekspozycji zaprasza zastępca dyrektora CMJW, Renata Kobylarz-Buła:

 

Nasza rozmówczyni przybliża także postać Samuela Willenberga.

 

Renata Kobylarz-Buła zdradza również, jakie dzieła będzie można podziwiać w Muzeum.

 

Paulina Kozłowska
Fot.: Centralne Muzeum Jeńców Wojennych