Jak myślicie, gdzie znajdziecie kultowe polskie hity, zaaranżowane w rockowo- alternatywnym brzmieniu, a to wszystko w wykonaniu artystów, takich jak Dawid Podsiadło, Vito Bambino czy Daria Zawiałow? Rozwiązanie tej zagadki jest proste, to musi być Męskie Granie Orkiestra!

Chyba nie ma osoby, która nie słyszałaby o projekcie muzycznym, jakim jest Męskie Granie Orkiestra. Na polskim rynku muzycznym prężnie działa już od 2010 roku, nieprzerwanie zaskakując nowymi pomysłami i brzmieniami.

Ubiegłoroczny skład MGO to nikt inny, jak przede wszystkim charyzmatyczna Daria Zawiałow, Vito Bambino znany z zespołu Bitamina czy małomiasteczkowy Dawid Podsiadło. Singiel promujący trasę Męskiego Grania, pt. I Ciebie też, bardzo nie zawiódł wiernych słuchaczy, a wręcz przeciwnie był jednym ze smaczków, które zostały przygotowane na całą trasę.

Dzieło to dwupłytowa tracklista – na pierwszej znajdziemy wszystkim znane polskie rockowe piosenki, okraszone nowym brzmieniem w wykonaniu głównego składu czyli Dawida, Vito i Darii.

Druga zaś tracklista składa się utworów autorskich, które zostały wykonane przez gości specjalnych podczas ubiegłorocznej trasy koncertowej. W zeszłym roku mogliśmy usłyszeć gwiazdy, takie jak Krzysztof Zalewski, Kaśka Sochacka, Kwiat Jabłoni i innych przedstawicieli muzyki alternatywnej.

Osobiście najbardziej urzekł mnie wykon utworu Małgośka, w którym to swój popis wokalny dał Vito Bambino, niezwykle bawiąc się swą unikalną barwą głosu, którą moduluje rewelacyjnie jakby wibrując śpiewem. Fenomen tego wykonania to nie tylko zmieniony tekst, a także melodia nadająca całej piosence eklektyzmu i nutki nowoczesności. Wielką popularność zyskała interpretacja Nikt tak pięknie nie mówił, że się boi miłości w wykonaniu Darii i Dawida. Kawałek ten to tylko jeden z wielu wykonanych, które z pewnością poruszyły serca największych twardzieli.

Warto wspomnieć też o duecie Vita Bambino i Kaśki Sochackiej w piosence Boję się o Ciebie, w których to artyści pięknie mówią o miłości. Połączenie tych dwóch głosów wydaje się być jak ogień i woda- ona skryta romantyczka, on charakterystyczny i o wielkiej wrażliwości muzycznej. Razem z melodią, nieco charakterystyczną dla piosenek Korteza tworzą jedną, spójną całość. Nic dziwnego w tym, gdyż Kaśka współtworzy muzykę z tym genialnym artystą, dlatego też nawinęła mi się taka luźna refleksja odnośnie samej melodii utworu.

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o jednym z moich ulubionych artystów, czyli Krzysztofie Zalewskim, który choć w 2021 roku nie zaszczycił obecnością w głównym składzie MGO, to i tak pojawił się na jednym z koncertów i wykonał swój najnowszy, bardzo tajemniczy oraz mroczny singiel Wilk. Ciekawostką jest, że piosenka ta powstała specjalnie na potrzeby audio serialu Wilkołak, w którym to wystąpił sam Zalewski.

(…) takie to miłe (…) – mogliśmy usłyszeć w hymnie Męskiego Grania z 2018 roku. Takimi właśnie słowami można byłoby określić również album Męskie Granie  2021. Nowy, nieprzewidywalny, elektryzujący. Nie do pomylenia z niczym innym, zdecydowanie warty głębszego poznania.

Julia Wenzel
Fot.: mystic.pl