Nadchodzą święta, a co się z tym wiąże? Masa świetnych nowości singlowych, nie tylko świątecznych. Posłuchajcie koniecznie co nowego zaprezentowali m.in. Enej, Marie oraz senti z nessie. 

Smith/ Kotzen – Rise Again (feat. Mike Portnoy)

Kiedy spotykają się artyści tacy jak znany z Iron Maiden gitarzysta Adrian Smith oraz fenomenalny wokalista i multiinstrumentalista, Richie Kotzen, efekt ich współpracy zawsze będzie wyjątkowy. Na wydanej niedawno EP’ce Better Days EP znalazł się jednak kawałek, który swoją wyjątkowością przebija wszystko inne. Chodzi o Rise Again, który powstał we współpracy z niepowtarzalnym, legendarnym Mikem Portnoy’em, znanym przede wszystkim z walenia w bębny dla Dream Theater. Ten pędzący z niesamowitą prędkością twór, może nie przypasować wszystkim do gustu. Przez nieco ponad 3 minuty dzieję się tam bardzo dużo, jest wręcz gęsto od dźwięków, głównie za sprawą wspomnianego przed chwilą perkusisty. To zapewne za jego sprawą utwór brzmi bardziej progresywnie niż reszta płyty, co może odrzucić nieoswojonych z tym stylem słuchaczy. Jest to jednak na pewno na tyle ciekawa pozycja, że warto dać jej szansę.

Filip Cierpisz

Enej – Bracia patrzcie jeno

Enej wita grudzień własną interpretacją kolędy Bracia patrzcie jeno. Charakterystyczna dla zespołu skoczna i wesoła melodia, wraz z klasycznym tekstem tworzą ciekawą kompozycję, pasującą do atmosfery świąt. Nie jest to pierwsze ich podejście do pieśni bożonarodzeniowych, w 2016 roku wypuścili swoją wersję utworu  Skrzypi wóz. Muzycy promują swoją trasę kolędową, która wystartowała 3.12 i potrwa do 22.01, co się wiąże także z  szerzeniem dobrej nowiny, jaką jest najnowsza  płyta formacji  Kolędy pod wspólnym niebem.

Emilia Pączko

Smolasty – Ratuj (prod. Tribbs)

Smolasty po raz kolejny zaskakuje nas świetnym  klubowym brzmieniem. Przy najnowszym utworze Ratuj, ciężko jest nie ruszyć do tańca. Bit od razu wpada w ucho i przejmuje kontrolę nad ciałem. Aczkolwiek warty uwagi jest tekst, który posiada w sobie nutkę niepokoju, mroku oraz ogromnej głębi, która przenika duszę. Całość piosenki doskonale dopełnia efektowny teledysk.

Justyna Dużyńska

Ed Sheeran & Elton John – Merry Christmas

W zeszłoroczne Boże Narodzenie w głowie Eltona Johna zrodził się pewien pomysł. Niedługo potem skontaktował się on z Edem Sheeranem, który – mimo początkowej odmowy – jeszcze tego samego dnia napisał część dla chóru. Tak właśnie rozpoczęła się praca nad Merry Christmas. Utwór można opisać dwoma słowami – „humor” oraz „święta”. Wesoły i szybko wpadający w ucho, został dopełniony wręcz komicznym teledyskiem. Pojawia się w nim wiele elementów parodiujących świąteczne klasyki, takie jak Last Christmas Wham czy Walking in the Air Howarda Blake’a. Oprócz tego, występuje w nim kilka gwiazd, m.in. Jonathan Ross. Skąd tyle nawiązań? Ze słów twórców wynika, że Merry Christmas ma niejako oddawać hołd klasykom, co – w mojej opinii – wyszło doskonale. Warto wspomnieć, że muzycy wykazali się wspaniałym gestem i postanowili przekazać pieniądze zarobione na piosence na Suffolk Music Foundation oraz AIDS Healthcare Foundation.

Weronika Sagan

John Legend – You Deserve It All

You Deserve It All zostało wydane prawie rok później od premiery ostatniego albumu Johna LegendBigger Love. Utwór powstał w ramach (drugiej już) współpracy z Meghan Trainor, autorką takich piosenek jak All About That Bass czy NO. Oczywiście da się w nim usłyszeć klasyczną dla Johna inspiracje muzyką gospel. Jest to, kolejny już na naszej liście, utwór świąteczny. Ma przypominać słuchaczom o tym, że ukochaną osobę należy obdarowywać przez cały rok, a nie tylko w święta; że zasługuje ona na wszystko, co najlepsze. Singiel został wydany w ramach uczczenia nowo podjętej współpracy z Republic Records. Jest on także znakiem rozpoczęcia nowego rozdziału w karierze muzycznej artysty.

Weronika Sagan

Madamme – 6 świec

Najnowszy singiel Madamme, polskiej grupy poruszającej się w klimatach folku i folk-rocka, jest stanem pomiędzy tym co zespół już grał, a tym co grać będzie. Powstały we współpracy z Tomaszem Baselem utwór 6 świec wprowadza nas w refleksyjno-baśniowy nastrój, jednocześnie mówiąc, jak ważnym jest by nie tracić z oczu drugiego człowieka. Jednakże pomimo swojej warstwy lirycznej, piosenka wciąż przekazuje dużą dawkę energii.

Dariusz Kucharek

Jakub Skorupa – Barbórka

Singiel Barbórka Jakuba Skorupy, przekazując swym przekazem dużą dawkę niepokojących emocji, odciska znaczące piętno na słuchaczu. Utwór pełen melancholii, smutku i żalu z nutą tajemnicy jest niezwykle klimatyczny. Jest to dopiero piąta piosenka artysty z Knurowa, który już teraz zapowiada się na bardzo interesującego twórcę. Warto więc wyczekiwać ewentualnego, pierwszego albumu. W międzyczasie dobrym pomysłem będzie wybranie się na jeden z występów artysty podczas trasy koncertowej Pociągi towarowe tour, która właśnie trwa, a kończy się 22. stycznia.

Dariusz Kucharek

Mihaszi feat. Łona – Blurb (prod. Foxs)

Utwór autorstwa Mihasziego pod intrygującym tytułem Blurb, powstał przy współpracy z kultową personą polskiej sceny rapowej – Łoną. Tekst piosenki opowiada o płytkim podejściu do życia ludzi XXI wieku, o zaniku moralności i ludzkiej znieczulicy. Autor wspomina o tym, że chce za wszelką cenę pozostać autentyczny i prawdziwy w odróżnieniu od ludzi, którzy osiągnęli swój sukces dzięki fałszywej postawie. Wspomniany przeze mnie tytuł z definicji oznacza zawsze bardzo pozytywny tekst zachęcający do zapoznania się z danym dziełem. Jest to nawiązanie do sztucznego szczęścia i ukrywania negatywnych cech ludzkości w dzisiejszych czasach.Twórcą beatu jest Foxs, który połączył nowoczesne, trapowe brzmienia z samplami wokalnymi oraz wyrazistymi syntezatorami. Raper Łona, znany jest z kultowych utworów, które podejmują próbę definicji naszego społeczeństwa takich jak Patrz szerzej czy To Nic Nie Znaczy. Dlatego właśnie idealnie wpasował się w mroczny klimat tej piosenki.

Dawid Tyszkowski

Kaśka Sochacka – Niebo było różowe

Kaśka Sochacka nie zwalnia tempa i prezentuje drugi album wydany w 2021 – Ministory, za pomocą utworu Niebo było różowe, który już podbija serca słuchaczy. Jest to spokojna i nostalgiczna kompozycja, bazująca na trudzie pogodzenia się z rozstaniem. Kawałek ma prosty, ale narastający aranż, a jego brzmienie koi złamane serce i pomaga się zdystansować. Warstwa muzyczna doskonale komponuje się z wokalem, tworząc spójną opowieść o uczuciach, która za sprawą artystki przejmuje zasłuchanego odbiorcę.

Marta Konsek

Marie -Pada (wild santa ver.)

Marie to polska piosenkarka, która podarowała swym fanom uroczy prezent pod choinkę czyli singiel Pada. Kawałek zachowany jest w świątecznym i ciepłym nastroju. Oczywiście, nie mogło zabraknąć cukierkowego i słodkiego klimatu, obracającego się wokół jedzenia, z którego znana jest Marie. Całość, czyli tekst piosenki, muzyka i sam teledysk są odzwierciedleniem zimowego, bożonarodzeniowego klimatu, ale także otaczającej nas wtedy szczególnie miłości. Utwór od razu wpada w ucho, pozwalając ponieść się muzyce. Dopełnieniem jest prosty, ale przyciągający uwagę teledysk.

Ewelina Bryja

senti & nessie – Daj Spokój

Wszyscy mówią o świętach, a gdzie Sylwester? Na najważniejszej imprezie roku nie może zabraknąć najnowszego hitu  Daj spokój od senti & nessie. Numer zdecydowanie pasuje na luźne wieczory i duże balangi. Na pewno wpada w ucho, zarówno młodym jak i starszym słuchaczom. Można się przy nim zrelaksować i zapomnieć o obowiązkach – po prostu dać sobie spokój.

Agnieszka Biernacka