Skończył się długi weekend, ale nadchodzi już kolejny, więc może warto umilić sobie czas i zagłębić się w Nowościach Singlowych #41! W dzisiejszej kompilacji znajdują się tacy artyści jak Iggy Pop, Halestorm, Avril Lavinge i wiele więcej. 

Iggy Pop – Frenzy

Iggiego Popa śmiało można nazwać pionierem punk rocka, w końcu działał na scenie już od lat sześćdziesiątych. Jednak nie odszedł na muzyczną emeryturę, czego dowodem jest najnowszy singiel Frenzy. Jak podaje amerykański magazyn muzyczny Spin – piosenka ma zwiastować najnowszy, jeszcze nienazwany album muzyka. Sam kawałek jest nieco psychodeliczny i mocno energetyczny. Według Pitchforka za singiel, poza Popem, odpowiadają basista Guns N’ RosesDuff McKagan, perkusista Red Hot Chili PeppersChad Smith oraz gitarzysta Andrew Watt. To właśnie wytwórnia Watta – Gold Tooth Records (we współpracy z Atlantis Records) jest odpowiedzialna za wypuszczenie singla.

Dariusz Kucharek

Halestorm – Mine

Amerykański zespół założony przez rodzeństwo Elizabeth “Lzzy” Hale i Arejay’a Hale’a, nie zwalnia tempa i zamierza wydać rozszerzoną wersję tegorocznego albumu Back From The Dead. Zapowiedzią jakie nowości czekają na fanów hardrockowej kapeli jest singiel Mine. Jeśli ktoś słyszał wcześniej twórczość Amerykanów powinien poczuć się jak w domu, bowiem nie zabrakło tu hardrockowego sznytu, charakterystycznego głosu Lzzy i chwytliwych riffów. Krążek Back From The Dead: Deluxe będzie miał swoją premierę dziewiątego grudnia.

Dariusz Kucharek

Selena Gomez – My Mind and Me

My Mind and Me jest singlem promującym dokument o tym samym tytule wydanym 4 listopada na Apple TV+. Opowiada on o ostatnich 6 latach życia i kariery 30-letniej aktorki i wokalistki Seleny Gomez. Zarówno utwór, jak i film, podejmują tematykę stoczonej przez Selenę walki o zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Premiera tej historii została zapowiedziana przez artystkę 10 października, co nie było przypadkową datą – tego właśnie dnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.

Adam Dubiński

Avril Lavigne – I’m a Mess (with YUNGBLUD)

Pewnie nie raz każdego z nas dręczyła tęsknota tnąca wnętrze niczym ostry nóż. Rozrywała nasze serca i umysły nie dając spać po nocach. Człowiek czuję się wtedy samotny i rozbity. Dokładnie tak jak  opisuje to Avril Lavigne w duecie z YUNGBLUD w ich najnowszym utworze I’m a Mess. Chodź artyści wykonywali wspólnie tylko jedną piosenkę podczas internetowego The Yungblud Show perfekcyjnie się uzupełniają. W ich głosach możemy usłyszeć prawdziwy wylew emocji, które szczególnie w finale wywołują ciarki na plecach. Kawałek to uczta dla uszu – gitara, pianino oraz perkusja doskonale łączą się ze sobą budując wspaniałą kompozycję.

Justyna Dużyńska

Natalia Szroeder – Zima

Najnowsza piosenka Natalii Szroeder łączy delikatną melodię z przyjemnym głosem wokalistki. Jak sama artystka mówi, napisała słowa do utworu zainspirowana obserwacją ludzkich emocji i uczuć, dzięki czemu ukazała prawdziwość oblicz człowieka i tego jak zimni czasem potrafimy być. Jeśli chodzi o warstwę melodyczną, nasuwa mi się porównanie do kawałków sanah. Zima promowała płytę Pogłos Suplement, która miała swoją premierę 28.10.2022 r.

Mateusz Gruchot

Aga Zaryan – Dzień i noc

Czas na coś w klimacie bajek oraz tajemnicy. Mowa o intrygującym, ale bardzo delikatnym utworze Dzień i noc. To było niecodzienne doświadczenie – możliwość obcowania z tym kawałkiem było jak odkrywanie następnych stron jakieś mrocznej historii. Śpiewana poezja nie jest jakimś popularnym gatunkiem muzycznym, jednak potrafi zaskoczyć i to właśnie jeden z przykładów. Jest to też drugi singiel z albumu Sara, który jest dostępny w sklepach oraz na stronach streamingowych.

Mateusz Gruchot

Sara Chmiel x Gromee – Ostatni Walczyk

Przemijanie jest związane z każdym człowiekiem – wszyscy mają swoje wspomnienia, kariery, ale na końcu czeka nas jedno smutne zakończenie – śmierć. Wokalistka Sara Chmiel śpiewa w tej piosence, że przemierzamy życie tańcząc, ale przychodzi taki czas, kiedy ktoś wyłącza muzykę i następuje koniec. Warstwa melodyczna jest w stanie poderwać ludzi do tego Ostatniego Walczyka. Można odczuć tutaj wyraźną inspiracje twórczością Piotra Rubika, tylko w bardziej elektronicznej wersji, co nie jest dziwne zważywszy, że za oprawę muzyczną odpowiada Gromee. Teledysk do singla został nagrany w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Mateusz Gruchot

Kalush Orchestra & Szpaku – Nasze Domy

Czy z połączenia muzyki jednego z najpopularniejszych polskich raperów ze zwycięzcami ostatniej edycji Eurowizji wyjdzie coś dobrego? Tak! Piosenka Nasze Domy ma charakter patriotyczny, opowiada o bólu i cierpieniu, z którym kiedyś zmagała się Polska, a aktualnie – Ukraina. Jest też wyrazem wsparcia dla Ukraińców w tym trudnym czasie. Jest to jeden z kawałków w ramach projektu Kalush Orchestry z zespołami muzycznymi z różnych krajów – wcześniej nagrali wspólny numer z fińskim bandem The Rasmus, również znanym z konkursu Eurowizji.

Mateusz Gruchot

XANDRIA – Ghosts

Po hucznym powrocie w pierwszej połowie roku niemiecki zespół XANDRIA nie spoczywa na laurach. Nowy singiel Ghost jest przepełniony energią i niespodziankami w brzmieniu. Jednocześnie premiera piosenki jest potwierdzeniem tego, na co czekali fani na całym świecie – terminu i okładki pierwszego od 6 lat albumu studyjnego, zatytułowanego The Wonders Still Awaiting. Premiera krążka już 3 lutego 2023 roku.

Nikodem Lipczyński

THERION – Codex Gigas

Wraz z premierą drugiej części trylogii Leviathana, światło dzienne ujrzał ostatni singiel promujący płytę zespołu THERION. Piosenka opowiada o książce. Tytułowy Codex Gigas – czyli Wielka Księga to jeden z najbardziej tajemniczych rękopisów w historii ludzkości. Mistyczny klimat utworu wręcz idealnie oddaje tajemnicę okoliczności powstania tej niezwykłej księgi.

Nikodem Lipczyński

INSOMNIUM – Lilian

Po zeszłorocznej EP-ce Finowie wracają z nowym materiałem. Według wokalisty Lilian jest “Utworem, w którym czuć starego ducha zespołu. Jego kompozycja idealnie pasowała na teledysk.” Jednocześnie jest to pierwszy singiel zapowiadający album Anno 1696, którego premierę INSOMNIUM zaplanowali na 24 lutego przyszłego roku.

Nikodem Lipczyński

Amorphis – The Well

Legendarni twórcy szeroko pojętej muzyki metalowej – Amorphis –  prezentują nowy singiel. Wcześniej dostępny jedynie na koncertowej wersji albumu Halo z 2021, utwór został udostępniony szerszej publiczności. Zdaniem muzyków jest to jeden z cięższych kawałków powstałych w trakcie sesji nagraniowych w zeszłym roku, który powinien szczególnie przypaść do gustu fanom starszego brzmienia grupy.

Nikodem Lipczyński

Fot.: Sara Rostkowska