Pięćdziesiąt artykułów Nowości Singlowych już za nami, tak samo jak minął pierwszy miesiąc semestru letniego 2022/2023. Jednak pozostaje coś co nie trwa cały czas, czyli nowa twórczość artystów. W dzisiejszej kompilacji znajdą się m.in. All Time Low, Paluch x Słoń oraz NF. 

Effy – Nie broń mi

Niektóre piosenki, aby powstać potrzebują inspiracji innym dziełem. Czasem jest to czyjś utwór, a czasem, tak jak w przypadku singla Nie broń mi, może to być wiersz. Co ciekawe nie byle jaki, bo był on podarunkiem. Albowiem jak twierdzi artystka, Effy, do powstania piosenki przyczyniło się liryczne dzieło, które napisał jej przyjaciel Marcin Januszkiewicz. Sam tekst można odczytać jako opis zmagań towarzyszących w szukaniu własnej drogi artystycznej wbrew ludziom, ale to nie wyczerpuje słuchaczom pola do interpretacji. Ciekawscy mogą też sprawdzić, kto kryje się za pseudonimem artystycznym, a naprawdę mogą się zdziwić, że to Kasia Sawczuk znana m.in. z filmu Jak zostać gwiazdą. Nie broń mi to dopiero drugi kawałek młodej piosenkarki, pierwszeństwo należy tu się hitowi RESET.

Dariusz Kucharek

Paluch x Słoń – Pośród Hien

Dwójki poznańskich raperów nie trzeba przedstawiać fanom polskiej sceny hip-hopowej. Panowie się znają, więc nie dziwi fakt, że łączą siły by nagrać nowy album. Pozostaje pytanie dlaczego dopiero 13 lat po wspólnej trasie koncertowej? Pośród Hien to zarówno nazwa piosenki, jak i płyty. Raperzy nie rozdrabniali się na osobne single i rzucili prawie całość materiału 17 marca (wyjątek to Jedna Nić – wypuszczona dzień wcześniej na kanale Youtube BORCREW OFFICIAL). Kawałek pokazuje charakterystyczne i wyraziste style Słonia i Palucha, które wypracowali przez lata tworzenia muzyki. Słuchając go czułem wypływającą z niego silną złość na fałszywość realiów życia i relacji międzyludzkich, którą dopełniły niepokojące dźwięki od producenta singla – Sergiusza.

Dariusz Kucharek

Mike Shinoda, Kailee Morgue – In My Head (From the Original Motion Picture Scream VI)

Czy słyszycie krzyki z Woodsboro? Ponieważ oni z pewnością je słyszą, a przynajmniej w swoich głowach. Czują przerażenie i zło, które nadchodzi. Podobnie jak bohaterowie filmu Krzyk VI, dla którego został stworzony ten świetny utwór. In My Head to numer energiczny i znakomicie pasujący do klimatu twórczości Mike’a Shinody. Porywa do tańca oraz intryguje swoją nutą tajemniczości. Co więcej, głos Kailee Morgue w refrenach bez wątpienia dodaję piosence idealnego balansu.

Justyna Dużyńska

Pola Rise – Uciekaj

Muzyka popowa to nie tylko piosenki, których liczba wyświetleń waha się od kilkuset tysięcy do kilku milionów. Istnieje wiele mniej znanych muzyków, których popularność nie ma związku z jakością. Tego przykładem jest Pola Rise, która 12 marca wydała singiel Uciekaj, tego samego dnia na serwisie Spotify, pojawił się HIKOKOMORI – trzeci longplay warszawskiej artystki. Elektroniczne, taneczne, ale nieco mroczne brzmienie jest okraszone niepokojąco pociągającym i pełnym włosów teledyskiem w reżyserii Ivana Bambalina. Tytuł trafnie odzwierciedla tematykę tekstu, ale wszelkie interpretacyjne smaczki warto zostawić słuchaczom. Słowa napisała sama Pola, muzykę stworzyła wspólnie z Rafałem Olewnickim, całość zaś wyprodukował Marcin Bors.

Dariusz Kucharek

All Time Low – Calm Down

Mniej więcej miesiąc temu pisałem o utworze Modern Love, który zapowiadał album Tell Me I’m Alive. W dzisiejszych Nowościach Singlowych album został już wydany 17 marca, tak samo jak singiel Calm Down. To energetyczny kawałek pop punkowy, który opowiada o tym jak bardzo szalony jest świat. Jednak, żeby zrozumieć w jaki sposób zwariował trzeba przesłuchać, a może nawet przeczytać tekst. Piosenka została zilustrowana groteskowym i dość szalonym teledyskiem, za który odpowiadają Alex Gaskarth i DJay Brawner. Warto czekać na końcówkę, która być może rozbawi lub zasmuci odbiorców.

Dariusz Kucharek

Tiësto – All Nighter

Twórca popularnego w polskich stacjach radiowych utworu Lay Low wraca z nowym numerem. Równie elektroniczna, ale i wprowadzająca w miły nastrój piosenka zawiera w sobie najlepsze elementy twórczości holenderskiego Dj’a Tiësto. Klubowe rytmy z pewnością zachwycą każdą osobę, która lubi czasami poszaleć w nocy. All Nighter znajdzie się na nadchodzącej najnowszej płycie artysty tj. Drive, który będzie miał swoją premierę 21 kwietnia.

Mateusz Gruchot

Białas – Uzi ft. Sobel

Piosenka, która zawiera w sobie życiowe przesłanie, jest spokojnym singlem w wykonaniu dwóch raperów Sobla i Białasa. Głosy wokalistów, w połączeniu z muzyką i czarno białym teledyskiem, budują niesamowity klimat. Utwór skłania do refleksji, choć w główniej mierze to Białas analizuje swoje życie, tak każdy – słuchając jego opowieści – może wyciągnąć swoje wnioski. Piosenka znajdzie się na płycie Newscomer, która będzie miała premierę 28.04., z pewnością jest na co czekać.

Mateusz Gruchot

Opał – Widnokrąg (prod. Gibbs)

Skoro była już mowa o Słoniu, czyli właścicielowi wydawnictwa Brain Dead Familia, to nie można zapomnieć o Opale, który wydał w tej oficynie dwa albumy: Poyed i Motyl. Jednakże od 2020 roku prowadzi własną inicjatywę wydawniczą VOODOO PEOPLE. W dorobku rapera pochodzącego z Chorzowa można znaleźć utwory o tematyce horroru, ale nie brakuje też refleksyjnych i pełnych subtelnych emocji kawałków. Do tych drugich można zaliczyć najnowszy singiel Widnokrąg, który łączy liryczny, nieco śpiewny rap z trapowym bitem wyprodukowanym przez Gibbsa. Jest to drugi hit (pierwszy ma tytuł Niebo) z albumu Przestrzeń, który ukaże się wiosną 2023.

Dariusz Kucharek

osoby – kalibracja

W polskiej muzyce nie można zapominać o scenie niezależnej, która nie podlega sporym wydawnictwom mainstreamu. W „niezalu” powstaje wiele nieznanych piosenek, które są do odkrycia. Jedną z nich jest kalibracja autorstwa zespołu osoby pod szyldem wydawnictwa Koty Records. Podczas słuchaniu zapamiętałem śpiewany smutno radosny refren, jednak słuchacze być może zwrócą uwagę na zarapowane zwrotki. Kawałek w sferze tekstowej podejmuje, używając do tego współczesnego języka, wiecznie aktualny problem z samotnością. Choć kto wie, może różni odbiorcy wyłowią coś innego? W końcu muzyka nieustannie wymyka się narzucanym na nią ramom.

Dariusz Kucharek

Miętha & Vito Bambino – Nieść Vibe

Kilka dni temu, na platformach streamingowych, ukazał się wspólny utwór Mięthy i Vito Bambino. Chłopaki, postanowili razem połączyć siły i wydać tym razem coś, co pozwoli każdemu z nas na chwilę wyluzować i poczuć dobre wibracje. Stąd kawałek Nieść Vibe, gdzie mowa jest, o poszerzaniu dobra i byciu otwartym do innych. Z kolei gitarowy beat i płynące wokale, sprawią, że wpadniemy w pewien trans optymistycznych myśli. Piosenka, to bardzo energiczna nuta, a artyści, po prostu chcą nas zaprosić, do swojego pozytywnie zakręconego świata. Kawałek znajdzie się na nadchodzącym albumie Mięthy pt. MIĘTHLIK.

Olivia Turek

NF – MOTTO

Nowa piosenka od rapera z Los Angeles zapowiada album HOPE, który pojawi się 7 kwietnia. O stylu NFa krąży opinia, że bardzo mocno inspiruje się muzyką legendarnego Eminema, ale o tym niech zadecydują nasi słuchacze. Singiel MOTTO w sferze tekstowej jest manifestem, że raper będzie szedł własną drogą, bez względu co na to powiedzą inni i nie będzie naprawiał tego, co nie jest zepsute. Jest to częsty motyw w kulturze i muzyce hip hopu, ale ostatecznie patrzy się na jego indywidualne wykonanie przez danego artystę. Słuchając tego kawałka, czułem autentyczność tego co NF chce w nim przekazać. Czas pokaże co przyniesie zbliżająca się płyta.

Dariusz Kucharek

Ania Karwan – BIEGNĘ, BIEGNĘ

Kolejny singiel znakomitej artystki, już dostępny dla słuchaczy! Mowa tu o Ani Karwan, która swoim nowym utworem BIEGNĘ,BIEGNĘ, zapowiedziała premierę, swojego już drugiego, solowego albumu. Kompozycja, to przede wszystkim opowieść o odnalezieniu swojego JA i potrzebie bycia w harmonii. Jest zobrazowaniem naszego życia i pogoni, za przysłowiowym szczęściem. Biegniemy na oślep, do przodu, nie wiedząc tak naprawdę, co jest dla nas najważniejsze. Piosenka natomiast, to pewne zatrzymanie i refleksja nad samym sobą. Brzmienie singla, to przeplatanie gatunków z pogranicza country i popu, co może nam zwiastować, że pomimo ważnych wartości, które zostały umieszczone w tekście, jest też miejsce na nutę pozytywu.

Olivia Turek

Fot.: Justyna Dużyńska