Historia stanowi stale szeroki obiekt badawczy. Jej znajomość przydaje się nie tylko w szkole, ale także na co dzień. O losach Górnego Śląska wiosną 1922 roku mogliśmy posłuchać w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.

21 czerwca o godzinie 16:30 w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego odbył się wykład w ramach 19. Opolskiego Festiwalu Nauki. Było to jednocześnie kolejne spotkanie w ramach „Nauki w Muzeum”.

Prelegentem wykładu był dr Bernard Linek – historyk i pracownik naukowy Instytutu Śląskiego w Opolu. Opowiedział on o wydarzeniach, które toczyły się wiosną 1922 roku na Górnym Śląsku. Szczególnie uwzględnił on konsekwencje zmagań przed podziałem górnośląskiego obszaru plebiscytowego. Jednocześnie skupił się na całej dyplomacji polsko-niemieckiej, która zmierzała do podpisania konwencji genewskiej. Podczas prawie godzinnego wykładu omówił także aspekty związane z tą tragiczną częścią ówczesnego życia – naciski społeczne, terror, masowe ucieczki i śmierć. Całe jego wystąpienie uświetniła prezentacja, która idealnie komponowała się z przedstawianymi treściami, sprawiając, że cała opowiadana historia nabierała jeszcze większej dynamiki. Dr Bernard Linek opowiadał także szereg anegdot z życia współczesnych ludzi i sceny politycznej.

Na koniec wykładu odpowiadał na pytania słuchaczy, jeszcze bardziej przybliżając losy Górnego Śląska w tamtych latach.

Na temat współpracy Muzeum Uniwersytetu Opolskiego i Instytutu Śląskiego w Opolu wypowiedział się prelegent – dr Bernard Linek.

 

Opowiedział także o zapotrzebowaniu społecznym na te tematy.

 

Finalnie zdradził także genezę nazwy wykładu.

Katarzyna Klimczyk, Żaneta Rojek

Fot.: Muzeum Uniwersytetu Opolskiego