Już dzisiaj (17.01) rozpoczyna się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który potrwa do 23. stycznia! Z tej okazji studenci medycyny Uniwersytetu Opolskiego zapraszają do udziału w wydarzeniach kampanii Pink Lips, zorganizowanych przez opolski oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

Pink Lips jest organizowanym co roku wydarzeniem, którego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat czynników wpływających na rosnącą liczbę zachorowań na raka szyjki macicy oraz możliwości wczesnego wykrycia choroby.

O akcji wypowiedziała się wiceprezydent do spraw marketingu IFMSA-Opole, Agnieszka Grobelczyk.

Co jeszcze warto wiedzieć o akcji?

Rak szyjki macicy stanowi jedną z najczęstszych przyczyn zgonów wśród kobiet z powodu chorób nowotworowych, a jednocześnie jest jednym z najbardziej podatnych na profilaktykę nowotworem. Niestety wyniki są druzgocące i wciąż zbyt mało kobiet regularnie poddaje się badaniom profilaktycznym, mogącym wykryć chorobę na jej wczesnym etapie. Rozwija się przez wiele lat niemal bezobjawowo, co nie sprzyja kontrolom lekarskim, dopóki nie będzie już za późno. O tym możemy posłuchać w poniższym nagraniu.

„Co warto zaznaczyć badanie dla kobiet w wieku 25-59 roku życia jest nieodpłatne w ramach NFZ. Badanie trwa minutę, dwie więc jest to naprawdę krótkie i bezbolesne, a może dużo zmienić. Polega to na pobraniu komórek, które zostaną zbadane w laboratorium i oznaczone jako prawidłowe, przedrakowe czy już niestety nowotworowe.”

Organizatorzy wydarzenia przypominają, że każda kobieta powinna chodzić do ginekologa przynajmniej raz w roku na badanie kontrolne. Ponadto  zachęcają do regularnego badania piersi i z podobną kampanią informacyjną również możemy spotkać się podczas trwania wydarzenia. Więcej szczegółów znajduje się w poniższym nagraniu.

W tym samym czasie w mediach społecznościowych będzie można wziąć udział w Pink Lips Challenge, który polega na promocji idei wydarzenia poprzez umieszczanie zdjęć z pomalowanymi na różowo ustami wraz z hashtagiem #pinklipschallenge.

W akcję zaangażowani są influencerzy, ale którzy.. tego dowiemy się w trakcie wydarzenia!

Agnieszka Grobelczyk pragnie osobiście zaprosić do uczestnictwa w challengu.

Resztę informacji można znaleźć na stronie wydarzenia IFMSA-Opole [tutaj].

Krzysztof Kilijanek
Fot. IFMSA-Opole