Historia miasta Opola mimo, że pod wieloma względami jest już dokładnie zbadana i udokumentowana, kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic. Mogliśmy się o tym przekonać w zeszłym roku, gdy ruszyły prace archeologiczne na terenie Opolskiej Katedry.

Pomysłodawcą badań na terenie owego monumentalnego obiektu sakralnego był ks. dr Waldemar Klinger, który poprosił dr Magdalenę Przysiężną-Pizarską o sprawdzenie, co znajduje się pod jedną z katedralnych kaplic. Prośba ta spowodowana była faktem, iż wcześniejsze badania georadarowe wykazały w tamtym miejscu obecność schodów pod posadzką. Miały one w teorii prowadzić do krypt, które znajdowałyby się pod kaplicami św. Anny oraz św. Jadwigi.

Więcej o samej genezie prac na terenie Katedry mówi dr Magdalena Przysiężna-Pizarska:

Do tej pory badaczom udało się między innymi odkryć pełen zarys prezbiterium, które zostało wybudowane na planie krzyża w początkach XIII wieku. Zachwyca ono choćby pięknymi, czy świetnie zachowanymi detalami architektonicznymi o czym więcej opowiedziała dr Magdalena Przysiężna-Pizarska w dalszej części wywiadu:

 

Na szczególną uwagę zasługuje fakt iż badania archeologiczne na terenie Katedry prowadzone są nie tylko przy pomocy “tradycyjnych” metod. Swoje zastosowanie znajdują  tam również nowoczesne technologie takie jak fotogrametria, zdjęcia z drona czy też skanery 3D. O owych zróżnicowanych sposobach szukania reliktów przeszłości słów kilka powiedziała dr Magdalena Przysiężna-Pizarska:

Osoby zainteresowane tematem archeologii na pewno zainteresuje fakt, iż do pomocy przy pracach prowadzonych na terenie Opolskiej Katedry przyjmowani byli też wolontariusze. O tym kto najlepiej nadaje się do pomocy opolskiemu zespołowi archeologów wypowiedziała się dr Magdalena Przysiężna-Pizarska:

Olaf Marko
Fot.: Magdalena Przysiężna-Pizarska