Kto z nas choć raz nie mijał błąkającego się, porzuconego zwierzęcia? Niestety jest to dość powszechny widok. Schroniska dla zwierząt to miejsca, które starają się to zmienić i dać swoim podopiecznym nowy, kochający dom. Jednak mają ograniczone zasoby i możliwości działania. Wobec tego, jak możemy pomóc?

Według danych statystycznych BOZ (Biuro Ochrony Zwierząt) liczba bezdomnych zwierząt z roku na rok nie maleje, a wręcz przeciwnie. W myśl niesienia im pomocy, zdecydowałam się na krótki wywiad z Dorotą Skupińską, kierownikiem Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu. Jest to jedna z placówek, którą przeciętny opolanin może wspomóc z łatwością. W jaki sposób?

 

Oprócz wspomnianych adopcji oraz wsparcia materialnego jest jeszcze inny, wielu znany sposób pomocy – wolontariat. Wygląda on inaczej w przypadku każdego schroniska, dlatego ważne jest sprawdzanie regulaminów przed zgłoszeniem się. Do najczęściej spotykanych zadań wolontariuszy należą wyprowadzanie podopiecznych na spacer i robienie im zdjęć, w celu zamieszczenia ich na stronach internetowych. Oczywiście taki wolontariat jest nieodpłatny. Czy można się go podjąć także w przypadku tego schroniska?

 

A jakie zwierzęta przebywają w schronisku? Czy wśród nich znajdują się takie, które potrzebują większego zaangażowania personelu lub przyszłych opiekunów niż inne?

 

 

Osoby, które rozważają adoptowanie pupila, zapewne zastanawiają się nad tym, jak wygląda cały proces i ile trwa. Na to pytanie również udało nam się uzyskać odpowiedź:

 

Zwierzęta, tak jak i ludzie, różnią się od siebie. Mają różne temperamenty, doświadczenia i potrzeby. Pracownicy schroniska doskonale znają swoich podopiecznych, w końcu spędzili z nimi dni, a nawet lata. Można zdać się na ich profesjonalną ocenę podczas wyboru naszego przyszłego najlepszego przyjaciela. Mimo ich asysty zdarzają się sytuacje, kiedy osoba dokonująca adopcji z różnych powodów zmienia zdanie i po niedługim czasie oddaje zwierzaka z powrotem. Więcej o nich można posłuchać poniżej:

 

Zwierzętom, którym udało odnaleźć się nowy szczęśliwy dom, poświęcone są galerie na facebook’u schroniska oraz jego oficjalnej stronie.

Aktualnie, w okresie zimowym (do 31.03), Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu otwarte jest przez cały tydzień (z wyjątkiem świąt) od godziny 11:00 do 15:30. Zainteresowani którąś z wymienionych form pomocy mogą znaleźć więcej informacji na jego oficjalnej stronie.

Weronika Sagan
Fot.: wolontariusze Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu (facebook)