Po raz kolejny IFMSA-Poland oddział Opole zorganizowało tygodniową akcję „Pink Lips” szerzącą wiedzę o profilaktyce raka szyjki macicy. Dowiedz się, gdzie w tym tygodniu możesz się udać, aby zadbać o zdrowie swoje i bliskich.

Akcja „Pink Lips” ma za zadanie edukować w obszarze profilaktyki i leczenia raka szyjki macicy. Potrwa do 23 stycznia w Opolu. Została zorganizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Akcja jest skierowana głównie do kobiet w wieku od 25 roku życia. O wydarzeniach, które odbędą się w tym czasie, opowiedziała członkini IFMSA-Poland oddział OpoleUrszula Janicka.

Raka szyjki macicy, czyli 4 najczęstszy wśród kobiet nowotwór na świecie, wywołuje wirus brodawczaka ludzkiego, w skrócie HPV. Choroba początkowo nie daje żadnych objawów, więc u kobiet, które się nie badają, jest wykrywany późno. Objawy w zaawansowanej chorobie to niesymetryczny obrzęk kończyn dolnych, zatrzymanie moczu, krwawienia z odbytu oraz częste infekcje układu moczowego. Czynnikami ryzyka są niebezpieczne zachowania seksualne, czyli wczesne rozpoczęcie życia seksualnego i duża liczba partnerów seksualnych, a także palenie tytoniu, infekcje narządu rodnego, powyżej pięciu ciąż, wieloletnie stosowanie środków antykoncepcyjnych oraz dieta uboga w witaminę C.

Profilaktyka raka szyjki macicy polega na regularnych badaniach cytologicznych oraz szczepieniach. Szczepienia zaleca się u dziewcząt przed rozpoczęciem współżycia, jednak nie jest ono przeciwwskazaniem do zaszczepienia. W ostatnich latach również chłopcom proponuje się szczepienie, co może w znacznym stopniu ograniczyć transmisję wirusa.

Aleksandra Langier
Fot.: IFMSA-Poland oddział Opole